6 Kasım 2015 Cuma

Kitap Yorumu #2 | Oyun İçinde Oyun - Cenk Çalışır

Herkese merhaba!

Kitap Ağacı Bursa olarak sezonun ilk buluşmasında Bursalı yazar Cenk Çalışır'ı ağırladık. Kendisi polisiye üzerine yazsa da bu çalışmaları polisiyeden ziyade "suç edebiyatı" olarak adlandırıyor. 

Buluşma vesilesiyle, yazarın daha önce okumadığım kitaplarını da edinmiş oldum. İlk iki kitabı olan Zehr-i Katil ve Satranç Cinayetleri'nin baskısı tükendiği için edinme şansımız olmamıştı. Biz de bu nedenle Oyun İçinde Oyun ve yazarın son kitabı olan Kan Yağmuru adlı kitapları temin edebildik. Ancak ben sadece Oyun İçinde Oyun kitabını okuyabildim ve maalesef beni pek tatmin ettiğini söyleyemeyeceğim.

Öncelikle, konu açısından yazara haksızlık etmemek gerekiyor. Zira günümüzde çok yaygın olan bilgisayar oyunlarının aslında hayatımızı nasıl da etkileyebileceğini ve benliğimizden kopabileceğimizi yazar çok güzel bir şekilde ele almış. Ancak kitap bir polisiye olmasına karşın cinayetler ilk yüz sayfada bitiyor. İlerki sayfalarda ise bizleri çok daha farklı bir hikaye bekliyor. Ben fazla polisiye okuyan bir okur değilim; ancak Agatha Christie sever biri olarak polisiye dendiğinde cinayetin olmazsa olmaz olduğunu düşünenlerdenim açıkçası. En azından konusu cinayet olan bir kitabın farklı bir konuyla sona ermesi pek benim tarzım değil diyebilirim. Bu nedenle de kalan 200 sayfayı bir an önce kitabı bitirmek için okudum desem yeridir. 

Kitabın aslında içeriğinin yanında çok farklı bir boyutu daha var. Kitap Tanrısal bir bakış açısıyla yazılmış. Kitabın kahramanı Murat ile yazar arasında diyalogların geçmesi ise birçoğumuz için farklı bir deneyim oldu. Ben bu durumu fazla müdahaleci bulduğumu eklemeliyim, çünkü yer yer kitaptan kopmama sebep oldu; tabii bunu çok eğlenceli bulan arkadaşlarımız da oldu ancak pek bana göre değil sanırım böyle bir yöntem. 

Farklı bir tarz deneyimlemek isterseniz, bu kitabı okuyabilirsiniz. Ancak klasik bir polisiye kitapsa aradığınız, sonu macera ve fantastik öğelerle bezeli bu kitap pek size göre olmayacaktır.

KÜNYE
Kitabın Adı: Oyun İçinde Oyun
Yazarı: Cenk Çalışır
Yayınevi: Esen Yayınları
Sayfa Sayısı: 336
Tür: Polisiye, Macera
Etiket Fiyatı: 25 TL
Puanım: 6/10

Arka Kapak
Kerem bilgisayar konusunda dahi sayılabilecek kadar iyidir. Bir virüsle takibe aldığı bilgisayar kullanıcılarına subliminal mesajlar göndererek, bilinçaltlarını etkiler. Kurbanlarını subliminal mesajlarla transa sokarak cinayetler işletir. Sıradan insanlardan acımasız katiller yaratır. Heyecan arayışı içinde olan, bir hayli zengin üyelerden oluşturduğu sanal kulübün de yöneticisidir. Bu cinayetleri internet üzerinden naklen yayınlayarak üyelerinin heyecan arayışlarına yanıt verir. Bu şekilde yüksek kazançlar sağlar. Dehası, Kerem’i izleyen uluslararası suç örgütleri ve çıkar gruplarının dikkatini çeker. 

Sanal gerçeklik ve gerçekliğin karmaşasına farklı bir gönderme Oyun İçinde Oyun. Roman, farklılığını daha çok kahraman ve yazarın diyaloglarında gösteriyor. Okurun öykünün içine girmesi olarak ifade edebileceğimiz okumadaki üç boyutlu derinlik, zaman zaman yazarın da öyküye dahil olmasıyla yırtılıveriyor. Bu şekliyle yazarın hayalleme dönemini, yazmak eylemini, bu eylemin zorluklarını da öyküyle birlikte işliyor. Öykülemede çok katlılık yaratıyor. Gerçeküstü öykülemesine karşın, akla yatkın karakterleri ve olabilirlik kurgusuyla yazının sınırlarında geziniyor. Eğlenceli, düşündürücü, korkutucu. Bittiğinde iyi ki hepsi sadece bir romandı dedirten bir roman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder